Jak wielkie znaczenie dla pozycjonowania ma gwarancja bezpieczeństwa strony? Bardzo duże! Wdrożenie certyfikatu SSL jest konieczne, jeśli chce się dbać o dobre SEO dla swojej witryny. Google oznacza bowiem strony posiadające protokół HTTP jako niebezpieczne w swojej przeglądarce Chrome.  Jeżeli serwis nie posada jeszcze HTTPS, należy koniecznie go wdrożyć. Inaczej można spodziewać się nie tylko zmniejszenia ruchu i konwersji na stronie, ale także utraty zaufania użytkowników.

HTTP i HTTPS – definicje

HTTP wykorzystuje się do przekazywania informacji i danych między przeglądarka oraz serwerem, gdzie przechowywane są pliki witryny. Jednak HTTP nie definiuje sposobu transmitowania danych oraz nie przechowuje ich. Dlatego też istnieje ryzyko, iż przesyłane informacje mogą zostać przechwycone czy wykradnięte.

HTTPS  to z kolei zabezpieczona, a więc szyfrowana wersja HTTP. Dzięki wdrożeniu certyfikatu SSL dane przesyłane pomiędzy wyszukiwarką są odpowiednio chronione. Dzięki temu nie ma możliwości, aby zostały wykorzystane przez niepożądane osoby. Wdrożenie go na serwisie zapewnia bezpieczeństwo, a także komfort korzystania ze strony oraz wszelkich jej formularzy.

Aktualnie serwisy, które nie posiadają wdrożonego certyfikatu SSL oraz protokołu HTTPS są oznaczone w Chrome jako witryny niebezpieczne dla użytkowników. Co więcej, wyświetla się także wiadomość w momencie przejścia na adres z HTTP czy wypełniania formularza na niezabezpieczonej stronie.

HTTPS a pozycjonowanie

Jakie znaczenie ma wdrożenie certyfikatu oraz posiadanie protokołu HTTPS dla pozycjonowania? Zacznijmy od samego zaufania, jakim darzą stronę internauci. Jeśli więc czują się na niej bezpieczni, to chętnie i bez obaw ją odwiedzają. Serwis jest w ich odczuciu wiarygodny, dlatego ruch na nim zwiększa się.

Dwa, jest to jeden z czynników, który prawdopodobnie może wpłynąć na wypracowanie dobrej pozycji w rankingu Google. Dlaczego? To proste – istnieje gwarancja, że dane o klientach oraz użytkownikach nie zostaną wykradzione przez osoby trzecie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Ważne jest również poprawne wdrożenie certyfikatu oraz przetestowanie jego działania. Bez tego nie można być pewnym, że strona jest naprawdę bezpieczna.